Administration & Staff

Main Office


mail11Shannon Kehoe, Principal
mail11Chris Nelson, Counselor
mail11Julia Hendred, Facilitator (Special Needs)
mail11Diane Busch, Principal Secretary
mail11Carolyn Crew, Health Secretary
mail11Lisa Anderson, Clerk-Typist
mail11Deb Johnson, Nurse

IMC         

Jean Davison, Teacher Librarian       
Barb Ptacek, Media Secretary

Kindergarten 

mail11Kim Ainsworth, Kindergarten
mail11Maria Hoefer, Kindergarten
mail11Terri Makinster, Kindergarten
mail11Kathy Crist, Associate
mail11Renee Thompson, Associate
mail11Melinda Weaverling, Associate

First Grade

mail11Debbie Drake, First Grade
mail11Debbie Fricke, First Grade
mail11Megan Jansen , First Grade

Second Grade

mail11Jill Scheckel, Second Grade
mail11Jeana Lane, Second Grade
mail11Lisa Welsh, Second Grade

Third Grade

mail11Kris Eells, Third Grade
mail11Karmen Larson, Third Grade
mail11Lynn O'Connor, Third Grade
mail11Cindy Terry, Third Grade

Fourth Grade

mail11Sarah Scott, Fourth Grade
mail11Nicole Shaw, Fourth Grade
mail11Sara McWhinney, Fourth Grade

Fifth Grade

mail11Lisa Ernst, Fifth Grade
mail11Kathy Severson, Fifth Grade
mail11Susie Stark, Fifth Grade
mail11Phillip Wenndt Fifth Grade

Specials and Support Teachers        

mail11Marty Brown, Art Teacher
mail11Jessica Muters, Music Teacher
mail11Craig Murray, Phys. Ed. Teacher
mail11Deb Dvorak, Instructional Coach
mail11Jill Koch, PACT
mail11Katie Cervantes, Spanish (K-3)

GWAEA Staff         

mail11Mary Kirk, Social Worker
mail11Renee Moravec, Speech
mail11Joe McElwee, Speech-Autism
mail11Kelli Robertson, Consultant-Autism
mail11Christina Carlson, OT 
mail11Suzie Johannes, PT
mail11Terri Knipper, Special Ed Consultant
mail11Tammy Matthews, Social Worker

Special Needs Teachers & Associates

Laurel Bienemann, Elementary Autism
Alta Black, Elementary Autism
Angie Orr, Elementary Autism
Katie Pitlik, Level 1 Special Ed Teacher
Lana Sellner, Elementary Autism
Shannon Zwack, Level 1 Special Ed Teacher
Pamela Bruckman, Autism Associate
Courtney Hepker, Autism Associate
Nicole Gerdes, Special Ed Associate
Kim Gibbons, Autism Associate
Kim Herr, Autism Associate
Anitha Kamalumpundi, Autism Associate
Linda Loomis, Special Ed Associate
Carolyn Lyon-James, Special Ed Associate
Janessa Madoll, Autism Associate
Jenny McGinn, Autism Associate
Erica McMenomy, Autism Associate
Lisa Neuhaus, Autism Associate
Judy Nietert, Autism Associate
Zach Pool, Associate
Kelly Ridenour, Autism Associate
Tricia Sawyer, Special Ed Associate
Donna Schott, Communications Coach
Rebecca Schulte, Prep Program Associate
Carol Van Middlesworth, Associate
Luanne Vlk, Autism Associate

Cafeteria Staff         

Maureen Leuenberger, Manager
Stacey Barger, Assistant Manager
Chrissy Angerer, Cashier
Ganimete Ejupi, Food Service Assistant
Terry Litscher Food Service Assistant
Sherry Petersen, Food Service Assistant
Judy Willman Food Service Assistant

Custodian Staff      

Andrew Rieck, Engineer
Kim Tognetti, Custodian
Earl Lockhart, Custodian 
Courtney Hepker, Custodian

Five Seasons Staff          

Gina Ebel, Five Seasons Director
Angie Carver, On-site Supervisor
Melissa Beachel, Preschool Teacher
Becky Baker, School Age 
Angela Bauck School Age
Jill Dirks, School Age
Mandi Martin, School Age
Kimberly McGrath, Toddler Program
Taylor O'Connor, Preschool Program
Diane Schoneman, Toddler Program
Chris Suschena-Vos, Toddler Program